Gospodarka
Województwo dolnośląskie większości zapytanych Polaków kojarzy się zapewne z przemysłem wydobywczym węgla kamiennego i hutnictwa miedzi. Nic w tym dziwnego, skoro to właśnie na nich w dużej mierze opiera się dolnośląska gospodarka. Nie należy jednak zapominać, że województwo dolnośląskie to nie tylko węgiel i miedź, a obszar ten ma dużo do powiedzenia również w kwestii innych sektorów gospodarki.
PRZEMYSŁ
Na obszarze województwa główne zakłady przemysłowe zlokalizowane we Wrocławiu i okolicach: w Legnicy, Wałbrzychu, Świdnicy, Jeleniej Górze, a także na terenie Dzierżoniowa, Bielawy, Kamiennej Góry i Bogatyni. Szczególnie rozwinięty jest tam przemysł wydobywczy węgla kamiennego, srebra i bazaltu oraz hutnictwo miedzi i materiałów nieżelaznych. Ze względu na bardzo trudne warunki eksploatacji i skomplikowaną budowę tektoniczną oraz związane z tym wysokie koszty pozyskania węgla w Polsce, wydobycie węgla kamiennego na Dolnym Śląsku z każdym rokiem maleje, a Dolnośląskie Zagłebie Węglowe jest w stanie likwidacji.
Oprócz przemysłu wydobywczego, w województwie rozwija się także przemysł włókienniczy, odzieżowy, rolno-spożywczy, środków transportu, elektroniczny, energetyczny, materiałów budowlanych, szklarski, papierniczy i drzewny. Do największych pracodawców województwa należą KGHM Polska Miedź S.A. w Lubinie, Elektrownia „Turów” w Bogatyni, „Pollena” S.A. we Wrocławiu oraz Jelcz S.A. w Jelczu Laskowice. Wiele miejsc pracy gwarantują też istniejące w województwie trzy specjalne strefy ekonomiczne: wałbrzyska, jeleniogórska i legnicka.
Położenie Dolnego Śląska w pobliżu granicy czeskiej oraz niemieckiej podnosi atrakcyjność inwestycyjną rejonu, ale warto pamiętać, że wielu specjalistów wyjeżdża też do pracy za granicę. Nowe inwestycje w dolnośląskim są związane głównie z motoryzacją, informatyką oraz elektroniką.
ROLNICTWO
Województwo dolnośląskie, oprócz wysoko rozwiniętego przemysłu, cechuje się również prężnie działającym rolnictwem, co wynika z faktu, że na znacznej części obszaru województwa dominują wysokiej jakości gleby i korzystne warunki klimatyczne. Zatrudnieni w rolnictwie pracują głównie przy uprawie zbóż, buraków cukrowych, rzepaku, ziemniaków i warzyw. Produkcja zwierzęca odgrywa w tym województwie mało znaczącą rolę. Hodowla obejmuje trzodę chlewną, bydło i drób.