Naturalne surowce Dolnego Śląska

naturalne surowce Dolnego Śląska
Posted on: Luty 24, 2018 Posted by: admin Comments: 0

Naturalne surowce Dolnego Śląska

Dolny Śląsk przez większość utożsamiany jest z wydobyciem rud miedzi. Eksploatacja tego surowca odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu lokalnej oraz ogólnopolskiej gospodarki. Jednakże należy pamiętać, iż Dolny Śląsk jest bogaty również w inne, równie wartościowe surowce naturalne.

Mnogość złóż naturalnych, które znajdują się na terenie Dolnego Śląska, sprawia , iż region ten  jest jednym z czołowych dostawców surowców mineralnych w naszym kraju. Obszerna lista złóż, jaką dysponuje Dolny Śląsk, obejmuje surowce energetyczne, skalne, chemiczne, a także wody mineralne oraz termalne.

Województwo dolnośląskie należy do najstarszych regionów, które zajmuje się wydobyciem węgla kamiennego. Popularne  Zagłębie Węglowe ze stolicą w Wałbrzychu rozpoczęło swoją działalność kilka wieków temu, niestety w latach 90-tych zostało zamknięte w wyniku nierentowności. Biorąc pod uwagę ilość wydobywanego  węgla brunatnego, Dolny Śląsk plasuje się na 3 miejscu w Polsce.

Ponadto Dolny Śląsk jest regionem bogatym w złoża gazu ziemnego, a  na terenie województwa od kilku lat działa podziemny magazyn gazu.

Doskonale rozwiniętą branżą, jest również branża kamieniarska. Kopalnie Dolnego Śląska  eksploatują liczne skały magmowe, osadowe oraz metamorficzne. Ponadto  na terenie województwa znajduje się ponad 300 czynnych kopalni granitu, a wydobycie piaskowca umożliwia położenie regionu w pobliżu Gór Stołowych.

 

Leave a Reply:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *