Sprzyjające warunki naturalne, stosunkowo łagodny klimat doskonałe ukształtowanie terenu oraz wysoka jakość gleby w znaczącym stopniu wpływają na dynamiczny rozwój rolnictwa w regionie dolnośląskim. Dodatkowym elementem, który napędza ten sektor gospodarki, jest bliskie położenie rynków zachodnich, którym Dolny Śląsk oferuje swoje produkty, a także poprawiająca się z roku na rok infrastruktura drogowa.
Ponad 90% obszarów województwa dolnośląskiego stanowią obszary wiejskie, które dzięki korzystnym warunkom naturalnym są idealnym miejscem dla rozwoju rolnictwa. Na Dolnym Śląsku znajduje się aż 1 mln ha powierzchni, którą zajmują właśnie obszary rolne. 600 tys. ha to obszary, którą zajmują lasy.
To właśnie dzięki występowaniu dużej ilości lasów, region jest bogaty w surowce drzewne oraz surowce leśne takie jak owoce , grzyby, zioła, a także żywicę wykorzystywaną w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Województwo dolnośląskie jest miejscem rozwoju wielu zakładów przemysłu przetwórczego. Na szeroką skalę działają tu liczne cukrownie, mleczarnie, zakłady przetwarzające ziemniaki, młyny oraz zakłady produkujące oleje roślinne.
Na wysokim poziomie kształtuje się również sektor sadownictwa w województwie dolnośląskim. Region ten zajmuje czołową rolę w produkcji owoców jagodowych tj. truskawek, malin, jagód oraz borówek. Korzystny klimat regionu umożliwia uprawę winorośli, gruszy oraz drzew śliwkowych.
Na tle innych regionów województwo dolnośląskie odznacza się niskim wskaźnikiem dotyczącym obsady zwierząt gospodarczych. Rolnictwo skupia się głównie na produkcji roślinnej, która jest zdecydowanie bardziej opłacalna, mniej uciążliwa i mniej obciążona wymaganiami Unii Europejskiej.