Dolny Śląsk przez większość utożsamiany jest z wydobyciem rud miedzi. Eksploatacja tego surowca odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu lokalnej oraz ogólnopolskiej gospodarki. Jednakże należy pamiętać, iż Dolny Śląsk jest bogaty również w inne, równie wartościowe surowce naturalne.
Mnogość złóż naturalnych, które znajdują się na terenie Dolnego Śląska, sprawia , iż region ten jest jednym z czołowych dostawców surowców mineralnych w naszym kraju. Obszerna lista złóż, jaką dysponuje Dolny Śląsk, obejmuje surowce energetyczne, skalne, chemiczne, a także wody mineralne oraz termalne.
Województwo dolnośląskie należy do najstarszych regionów, które zajmuje się wydobyciem węgla kamiennego. Popularne Zagłębie Węglowe ze stolicą w Wałbrzychu rozpoczęło swoją działalność kilka wieków temu, niestety w latach 90-tych zostało zamknięte w wyniku nierentowności. Biorąc pod uwagę ilość wydobywanego węgla brunatnego, Dolny Śląsk plasuje się na 3 miejscu w Polsce.
Ponadto Dolny Śląsk jest regionem bogatym w złoża gazu ziemnego, a na terenie województwa od kilku lat działa podziemny magazyn gazu.
Doskonale rozwiniętą branżą, jest również branża kamieniarska. Kopalnie Dolnego Śląska eksploatują liczne skały magmowe, osadowe oraz metamorficzne. Ponadto na terenie województwa znajduje się ponad 300 czynnych kopalni granitu, a wydobycie piaskowca umożliwia położenie regionu w pobliżu Gór Stołowych.