Szklarska Poręba

Szklarska Poręba
Posted on: Luty 27, 2017 Posted by: admin Comments: 0

Szklarska Poręba


Szklarska Poręba położona jest w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim w dolinie rzeki Kamiennej oraz jej dopływów: Kamieńczyka i Szklarki. Miasto rozciąga się na wysokości od 440 do 886 m n.p.m. na górskich stokach (od południa Gór Karkonoszy, od północy Gór Izerskich, od wschodu Pogórze Karkonoskie oddziela miasto od Kotliny Jeleniogórskiej. Z końcem 2015 roku miasto liczyło 6703 mieszkańców, z czego 53,6 % stanowiły kobiety, a 46,4 % mężczyźni. Średni wiek mieszkańców to 44 lata. 64 % wszystkich mieszkańców całego miasta jest w wieku produkcyjnym, a 12,9 % w wieku przedprodukcyjnym.

Bezrobocie w Szklarskiej Porębie w 2015 roku wyniosło 11,6 %, z czego 13,2 % wygenerowali mężczyźni, a kobiety stanowiły 9,7 %. Stopa bezrobocia w całym województwie dolnośląskim wynosiła w tym czasie 8,5 %, a w całej Polsce 9,7 %.

Największy udział wśród wszystkich osób zatrudnionych w Szklarskiej Porębie, zajmują pracownicy sektora przemysłowo-budowlanego 35,6 %. Na drugim miejscu z 17,6 procentami plasuje się sektor usługowy, w którego skład wchodzą branże: handlowa, naprawy pojazdów, transportowa, turystyczno-informacyjno-gastronomiczna, komunikacyjna. Taką samą wartość 17,6 % zajmują branże z sektora finansowego tj. finanse, ubezpieczenia, rynek obsługi nieruchomości. 12,4 % aktywnych zawodowo mieszkańców pracuje w rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi 3413,66 PLN. Bezpośrednie sąsiedztwo gminy z Czechami i Niemcami sprawia, że wiele osób decyduje się także na pracę za granicą.

Pracy najlepiej jest szukać na portalach pracy na hasło praca Szklarska Poręba, w Powiatowym Urzędzie Pracy lub w prasie lokalnej.

Leave a Reply:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *