Województwo dolnośląskie- krótka charakterystyka regionu

województwo dolnośląskie krótka charakterystyka regionu
Posted on: Listopad 24, 2017 Posted by: admin Comments: 0

Województwo dolnośląskie- krótka charakterystyka regionu

 

Województwo dolnośląskie położone jest w południowo-zachodniej części Polski.

Pod względem wielkości województwo dolnośląskie jest siódmym w naszym kraju i obejmuje powierzchnie 19 948 km2. Sąsiaduje z trzema  innymi województwami tj. opolskie, lubuskie oraz wielkopolskie.

W skład tego regionu wchodzi 26 powiatów, 3 miasta posiadające prawa powiatowe, a także 169 gmin.

Charakterystyczną cechą województwa dolnośląskiego jest jego wysoki wskaźnik urbanizacji, z którego wynika, iż  ponad 70% mieszkańców mieszka w aglomeracji miejskiej.

Ponadto województwo odznacza się wysokim wskaźnikiem gęstości zaludnienia. Na jego terenie zamieszkuje około 3 milionów mieszkańców, oznacza to 146 osób na km 2.

Do największych aglomeracji zaliczyć należy Wrocław, który jest stolicą województwa. Wrocław stanowi finansowe, kulturalne, przemysłowe oraz akademickie centrum regionu. Wałbrzych to kolejne pod względem wielkości miasto Dolnego Śląska.  Do roku 1998 miasto to słynęło głównie z kopalni, gdzie wydobywano węgiel kamienny. Dziś Wałbrzych jest miejscem, które przyciąga wielu inwestorów zagranicznych. Kolejną pokaźną aglomeracją jest Legnica. To właśnie w Legnicy kwitnie przemysł miedziowy.  Jelenia Góra  to miasto położone tuż u podnóża Karkonoszy. Miasto to ze względu na doskonalą lokalizacje i otaczające tereny, inwestuje głównie w turystykę, hotelarstwo i gastronomię. W Jeleniej Górze  znakomicie rozwija się przemysł farmaceutyczny, szklarski oraz papierniczy.

Leave a Reply:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *