W niektórych przedsiębiorstwach zostawanie w pracy po godzinach jest zupełnie normalne. Ważne jest to, że takim pracownikom przysługuje dodatkowa rekompensata. Mieszkańcy województwa dolnośląskiego mogą liczyć w tym zakresie na zapłatę w formie wynagrodzenia lub czasu wolnego.
Kodeks pracy
Pamiętajmy o tym, że to kodeks pracy reguluje kwestię pracy w godzinach nadliczbowych. Istotne jest to, że pracownik może zostać dłużej w firmie, gdy konieczne jest prowadzenie akcji ratunkowej, czy też usunięcie awarii albo przez wzgląd na wyjątkowe potrzeby konkretnego pracodawcy.
Korzyści z nadgodzin
Każdy pracownik za nadgodziny może otrzymać 100% dodatku, jeżeli pracował dodatkowo w nocy, niedzielę lub w święta, czy też po przekroczeniu średniotygodniowej normy. Z kolei 50% dodatku otrzymają te osoby, które przepracowały więcej w dni robocze, czy też te dni, które miały być wolne. Pamiętajmy o tym, że nie musimy zgadzać się na nadgodziny, kiedy jesteśmy w ciąży, czy też mamy stwierdzoną chorobę zawodową. W takiej sytuacji, jeśli nie zgodzimy się na pracę ponad wymiar, pracodawca nie powinien wynosić z tego żadnych konsekwencji. Warto znać swoje prawa, w razie wątpliwości zawsze można odwołać się do kodeksu pracy, w którym wszelkie ewentualności są odpowiednio opisane. Pamiętajmy o tym, szczególnie w momencie zmiany miejsca zatrudnienia.