WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE

praca dolnośląskie
Posted on: Styczeń 22, 2015 Posted by: admin Comments: 0

WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE

Województwo dolnośląskie położone jest na południowym zachodzie kraju i obejmuje Dolny Śląsk oraz wschodnie Łużyce Górne. Pod względem zajmowanej powierzchni – 19 946 km2 – województwo dolnośląskie zajmuje siódme miejsce w kraju, a pod względem liczby ludności (2,9 miliona osób) – miejsce piąte.


Na terenie województwa znajduje się  91 miast, w tym 4 miasta na prawach powiatu. Największymi miastami województwa są: Wrocław, stanowiący stolicę województwa i zamieszkały przez 630 tysięcy osób, Wałbrzych (ok. 120 tys. mieszkańców), Legnica (ok. 102 tys. mieszkańców)  oraz Jelenia Góra (ok. 83 tys. mieszkańców).

Rozwój gospodarczy województwa dolnośląskiego opiera się w znacznej mierze na przemyśle i rolnictwie, w których zatrudnionych jest najwięcej aktywnych zawodowo osób w regionie. Pod względem gospodarczym województwo jest bardzo zróżnicowane wewnętrznie. Mimo, że średnia stopa bezrobocia w całym województwie na koniec stycznia 2013r. wynosiła 14,3%, odsetek osób bezrobotnych w różnych rejonach województwa bardzo się różni. Najmniejsze bezrobocie występuje we Wrocławiu (5,9% aktywnych ekonomicznie stanowią bezrobotni), największe – w powiecie wałbrzyskim, gdzie stopa bezrobocia przekracza 34%. Na zatrudnienie w województwie dolnośląskim mogą liczyć zwłaszcza osoby związane z przemysłem wydobywczym, hutnictwem i rolnictwem. Dobrą opcją jest też poszukiwanie pracy we Wrocławiu, którego chłonny rynek pracy może zagwarantować zatrudnienie zarówno wykwalifikowanej jak i niewykwalifikowanej kadrze pracowniczej.

Leave a Reply:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *