Bielawa

praca dolnośląskie
Posted on: Sierpień 5, 2014 Posted by: admin Comments: 0

Bielawa


W Bielawskiej gospodarce przez wiele lat bardzo ważną funkcję stanowił przemysł włókienniczy, opierający się głównie o dwie wiodące w tej dziedzinie firmy: „Bieltex” i „Bielaw”. Niestety, wraz z zamknięciem obu zakładów pracy na początku XXI wieku wielu mieszkańców Bielawy i okolicznych miejscowości stracili miejsca pracy, zasilając tym samym lokalną grupę osób bezrobotnych.

W 2012 roku w gminie Bielawa zarejestrowanych było blisko 3 tysiące podmiotów gospodarczych, czyli o 3% mniej niż w roku ubiegłym. Jest to oznaką, że liczba miejsc pracy w mieście i okolicznych miejscowościach regularnie spada, praca Bielawa.

Firmy działające w gminie to w znacznej mierze przedsiębiorstwa prywatne (ok. 90%). Najwięcej z nich działa w handlu – 24,6%, następnie w administracji publicznej oraz ubezpieczeniach – 17,9%, w budownictwie – 11,2% oraz przetwórstwie przemysłowym– 10,7%. Daje to w sumie prawie 65% wszystkich podmiotów gospodarczych. Największym pracodawcą regionu jest firma Lincoln Electric „BESTER” S.A., która reprezentuje przemysł elektrotechniczny i zatrudnia 460 pracowników. Co więcej, w ostatnich latach duży koreański koncern ACE RICO POLAND zainwestował w mieście ponad 60 milionów złotych i zatrudnił kilkaset osób. Przedsiębiorstwo jest producentem podstaw do telewizorów m.in. dla LG, SONY, czy DELL. W Bielawie istnieje również kilkanaście średnich przedsiębiorstw specjalizujących się w budownictwie, kamieniarstwie, elektronice, produkcji okien, mebli, tarcicy, oprawek okularowych, pędzli i szczotek.

Leave a Reply:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *