Gmina miejska Boguszów-Gorce leży w południowo-zachodniej Polsce, w odległości ok. 30 km od granicy z Republiką Czeską. Administracyjnie położona jest w południowej części województwa dolnośląskiego. Wraz z gminami Jedlina Zdrój, Szczawno Zdrój, Głuszyca, Mieroszów, Czarny Bór, Stare Bogaczowice i Walim, Boguszów-Gorce tworzy powiat wałbrzyski. Według danych z 31 marca 2011 r. miasto liczyło 16 590 mieszkańców. Od 01.01.2013 roku, tj. od odzyskania grodzkości przez Wałbrzych Boguszów-Gorce to największe miasto i największa gmina powiatu wałbrzyskiego
Boguszów-Gorce do dany ważny ośrodek przemysłowy, w którym do początku lat 90-tych wydobywano węgiel kamienny oraz baryt. Na terenie gminy istniały dwie kopalnie należące do KWK Victoria. Były to szyby Barbara (Kuźnice Świdnickie) i Witold (Gorce), zapewniające miejsca pracy dla wielu osób, również tych spoza obszaru gminy. Wraz z zamknięciem kopalń zakończył się pięćsetletni okres wydobycia surowców w tym regionie.
Obecnie miasto nadal nie podniosło się z kryzysu, jaki powstał po zamknięciu kopalń, czego potwierdzeniem jest stopa bezrobocia przekraczająca 15%, praca Boguszów-Gorce. W dzisiejszych czasach przemysł reprezentowany jest jedynie przez kilka średnich i małych przedsiębiorstw, a główną gałęzią gospodarki są usługi. Większość mieszkańców gminy zatrudnienie znalazło poza jej obszarem, między innymi w WSSE.