Górnik zawodem popularnym na Dolnym Śląsku

górnik zawodem popularnym na Dolnym Śląsku
Posted on: Luty 21, 2018 Posted by: admin Comments: 0

Górnik zawodem popularnym na Dolnym Śląsku

Znacząca ilość mężczyzn zamieszkujących tereny Dolnego Śląska poszukuje pracy w kopalniach.

Zawód górnika jest jednym z najbardziej popularnych zawodów w tym regionie, zarówno ze względu na mnogą ilość surowców naturalnych występującą na Dolnym Śląsku, jak i  ze względu na tradycyjne podejście lokalnej ludności do wykonywania tego zawodu.

Dolno Śląscy mężczyźni zazwyczaj wybierają zawód górnika, ponieważ ich przodkowie również trudzili się tym zajęciem. Statystyki ukazują, iż 9 na 10 górników ma rodzinne związki właśnie z górnictwem.

Jednakże nie tylko tradycja wzmaga chęć mieszkańców Dolnego Śląska do wykonywania tego niebezpiecznego zawodu. Istnieje jeszcze kilka zasadniczych kwestii, które powodują, że zawód górnika jest jednym z najbardziej popularnych zawodów w tym regionie.

Pierwszym atutem pracy w charakterze górnika są satysfakcjonujące zarobki, oraz bardzo liczne premie oraz świadczenia pozapłacowe. Kolejnym atutem jest prestiż, jakim może poszczycić się górnik, wykonując ten niebezpieczny zawód.  Górnicy cenią sobie również stabilność zatrudnienia oraz możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę, która również jest bardzo zadowalająca.

Należy jednak podkreślić, iż zawód ten, choć bardzo popularny i ma wiele pozytywnych stron, należy do jednego z najbardziej niebezpiecznych zawodów na świecie. Wypadki i katastrofy górnicze zdarzają się nazbyt często, dlatego też większość osób wykonujących ten zawód szybko rezygnuje z pracy w kopalni na rzecz mniej niebezpiecznych zajęć.

Leave a Reply:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *