Miasto Wałbrzych jest siedzibą powiatu wałbrzyskiego, cechującego się największym odsetkiem osób bezrobotnych w województwie dolnośląskim. Tak trudna sytuacja na wałbrzyskim rynku pracy (Praca Wałbrzych) wiąże się z faktem, że w latach 90’ zamknięto trzy główne miejsca pracy w regionie – kopalnie węgla kamiennego. Od tego czasu realizowane przez władze powiatu inwestycje i programy mają na celu zmniejszenie liczby osób bezrobotnych w regionie poprzez tworzenie nowych miejsc pracy oraz zwiększanie kwalifikacji społeczeństwa.
Wałbrzych to miasto powiatowe, leżące w południowo-zachodniej części województwa, zajmujące powierzchnię 85km2 i zamieszkałe przez 120 tysięcy osób. Pod względem liczby ludności Wałbrzych jest drugim, zaraz po Wrocławiu, miastem w województwie.
Wysokość stopy bezrobocia w Wałbrzychu, na tle innych regionów województwa dolnośląskiego, jest średnia i wynosi 17,7% (dane GUS ze stycznia 2013r.). Inaczej przedstawia się sytuacja całego powiatu wałbrzyskiego, w którym odsetek osób bezrobotnych jest dwa razy wyższy niż w Wałbrzychu i wynosi aż 34,7%.
Wałbrzych jest jednym z największych ośrodków przemysłowych województwa. Rozwija się w nim przemysł budowlany, motoryzacyjny, szklarski, chemiczny, odzieżowy, włókienniczy i spożywczy, dlatego to w tych branżach najłatwiej jest znaleźć pracę. Szczególnie dobrze rozwinięty jest przemysł ceramiczny i motoryzacyjny. Wiele miejsc pracy dla lokalnej społeczności oferuje Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna, skupiająca największych inwestorów zarówno polskich jak i zagranicznych. Do największych pracodawców w mieście należy m.in. zakład produkcyjny materiałów ceramicznych CERSANIT oraz fabryka samochodów TOYOTA.